//
you're reading...
Määratlemata

Tootlikuse parandamise võimalused

Viimasel ajal on meediast tihti käinud läbi väited, et Eestis on viimastel aastatel palgad võrreldes ettevõtete tootlikusega liialt kasvanud. Selle tulemusel on kulud tööjõule tunduvalt suurenenud ja ettevõtted pole seega konkurentsivõimelised Euroopa turgudel. Kuidas saaks seda aga vältida või olukorda parandada?

Esiteks peaksime selgelt saama aru, mida tähendab ettevõtete tootlikus. Kas see tähendab, et palga suurenedes peaks töötajate motivatsioonitase tõusma ja nad hakkavad kiiremini tööle? Lühemas perspektiivis võib see küll toimida, kuid see pole asja tegelik tuum. Tegemist on siiski näitajaga, mida mõjutab oluliselt ettevõtete tehnoloogilise arengutase ja tootmise efektiivsus, mis suurendab tootmise mahtu per capita. Seega peaksid ettevõtted suunama peamiselt tähelepanu efektiivsusele ja vähendama tööjõudu (headcount) miinimumini, ehk vähima võimaliku tasemeni. Kahjuks ärkasime üles alles nüüd, majanduskriisi tingimustes! Kuid hea seegi, kas pole?!

Investeeringud tehnobaasi ja oskustööjõudu, kes seda kasutada suudavad, on praegustes tingimustes hädavajalik. Kapital on suhteliselt odav ning riik pakub paljusid erinevaid kaasfinantseerimise võimalusi, et toetada ettevõtlust. (Peaksime selle eest vist Reformikatele aitäh ütlema!) Ettevõttes peaksid aga julgemalt riigipoolset abi küsima ja aega võtma, koostamaks tugevad äriplaanid ja strateegiad kapitali investeeringute põhjendamiseks. Soovitan seejuures kaasata konsultante, kellel on sellega varasemalt kogemusi olnud ja kes suudavad ettevõtetele ka uue „fresh“ pilguga nõu anda. Võin sellega ka ise abiks olla!:)

Lisaks peaksime aga aru saama, et tehnoloogia iseenesest ei muuda ju midagi, kui puudub piisav nõudlud toodete järel. See on ka üheks eesti ettevõtete probleemiks, miks tootlikus on väike! Miks peaksi tootma täisvõimsusel, kui tellimusi toodetele ostmiseks pole piisavalt. See tähendab, et üldkokkuvõttes jõuame järelduseni, et tehnoloogia polegi see peamine probleem, mis ettevõtete arengut takistab, see on hoopis rahvusvaheline turundus ja müük! Kas olete tähele pannud, et näiteks Soome ettevõtetel on tunduvalt tugevamad B2B brändid ja müügiüksused kui eestlastel? See on ka nende edu peamine saladus. Meie võiksime aga õppida, et eksport ja kasumliku projekti mahamüümine arengujärgus pole alati mõistlik, vaid peaksime avama uusi müügikontoreid välisriikides ja olema ambitsioonikamad oma plaanides.

Kokkuvõttes kutsuksin ettevõtteid üles pöörama tunduvalt rohkem tähelepanu rahvusvahelisele turundusele ja müügile, mille efektiivuse korral suurendaksime müügivõimalusi ja kasumlikkust, mis doominoefektina jõuaks tootmise parema finantseerimise ja kasumlikuseni. Tootlikus algab siiski turust, mitte tootmisest iseenesest.

Advertisements

Arutelu

2 thoughts on “Tootlikuse parandamise võimalused

 1. You could certainly see your expertise within the
  article you write. The world hopes for more passionate writers like you who are not afraid to mention how they believe.
  At all times go after your heart.

  Posted by nokia 808 specification | mai 31, 2013, 12:53 e.l.
 2. Proteins, vitamins, minerals and amino acids play a huge part in assisting you
  develop taller.

  Posted by Grow Taller 4 Idiots Results | juuli 30, 2013, 1:40 p.l.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google+ photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google+ kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: