//
you're reading...
Määratlemata

Tööstusriikide arengu missioon

(The Economist 9. Okt. 2010)

The Economist kirjutab uusimas numbris, mida nemad arvavad, et Euroopa Liit peaks tegema, et väljuda majanduskriisist. Alustuseks toovad nad välja, et praeguses majandusolukorras on parimas makromajanduslikus situatsioonis arenevad riigid (eriti BRIC riigid), kelle elanikkond on noor ja tootmise produktiivsus pidevas kasvutempos. Euroopa Liit jääb aga efektiivsuselt tugevalt maha nii ammustele konkurentidele USA´le ja Jaapanile – Indiast, Hiinast ja Brasiiliast poleks siinkohal üldse mõtekas rääkidagi. Miks see aga nii on?

Esmalt, võrreldes USAga, pole Euroopa Liit oma olemuselt võimeline suunama vabat tööjõudud sinna, kuhu seda vaja oleks, sest keelebarjäär on liialt tugev. Kindlasti võib asi toimida uuemates majandussektorites nagu IT, kuid traditsioonilised majandusharud, mis eeldavad lihttööjõu olemasolu, antud võimalus praktiliselt puudub. USA´s on seevastu ülimalt kerge tööjõudu ümber koolitada tööstusele, mis antud ajamomendil tundub ambitsioonikam.

Teiseks on Euroopa Liit ehitatud üles turgu reguleerivatel reeglitel, mis ühelt poolt on tugevalt mõjutatud kompromissist erinevate riikide huvide vahel. See pole aga pikemas perpektiivis jätkusuutlik, kuna kompromiss ei tähenda parima võimaliku variandi kasutamist EL´i üldises kontekstis. Kuidas siis saakski USA´ga võistelda, kui sealne radikaalne kapitalistlik konkurents on lõppkokkuvõttes produktiivsem?

Kolmandaks soovitab The Economist pöörata tähelepanu riiklikelt makromajanduslikelt näitajatest mikromajandusliku ümberstruktureermisele, mis põhimõtteliselt tähendab uudsete ja innovaatiliste tööstuste arengut. Eriti rõhutavad nad teenusesektori arendamist ühise EL-i sektorina, kus toimivad vaba konkurentsi reeglid ja tugevamad jäävad seega ellu.

Lõpetuseks kritiseerivad nad tugevalt arengumaade (eriti Hiina) poliitikat hoida oma valuutat alahinnatud tasemel, mille tulemusel muutub eksport Hiinlastele tunduvad odavamaks võrreldes välisriikidega. Kas poliitiline debatt viib ülemaailmsele valuutasõjale, see oleneb eelkõige riikidevahelisest koostöötahtest ja IMF-i suutlikusest teisi mõjutada. Kindel on aga see, et Hiina tunnetab oma poliitilise ja majandusliku jõu kasvu ning kasutab seda rahvusvahelisel areeni väga tugevalt ära.

Advertisements

Arutelu

One thought on “Tööstusriikide arengu missioon

  1. Wow, wonderful blog layout! How long have you
    been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site
    is fantastic, as well as the content!

    Posted by finance companies | mai 3, 2013, 3:37 e.l.

Lisa kommentaar

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Muuda )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Muuda )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Muuda )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: